Големите бетонови подове трябва да бъдат ограничени от точните разширителни фуги , които да компенсират движението причинено от химичното ( особено при прясно отлети подове ) и температурното свиване появяващо се в следствие на големите температурни разлики през деня/нощта и сезонните такива.
Подовете са обекти, които търпят различно натоварване, изложени са на влага и механични повреди. За да се осигури тяхната дълготрайна механична цялост – особено около ръбовете на фугата – пукнатините трябва да бъдат запълнени с подходящ уплътнител.
1. След почистването на фугата чрез продухване и минаване с прахосмукачка, ръбовете на разширителната фуга трябва да бъдат очертани със самозалепваща се лента, за да се предпази плочата от замърсяване от уплътнителя или грунда.
2. За да сте сигурни, че фугата е с правилна форма – съединена от двете страни – поставете гъвкава полиетиленова корда в кухината (виж снимка 1) на дълбочина равна на широчината на фугата. Препоръчителният диаметър на намотката от корда е да бъде 1.25 пъти по-голяма от широчината на фугата. Ако фугата бъде с неправилна форма, това ще намали нейната сила и може да причини нейното разкъсване.
3. Между 1 и 4 часа преди нанасяне на уплътнителя, грундирайте ръбовете й с подходящ грунд - 100 или 150 (в зависимост от уплътнителя, който ще се нанесе) (виж снимка 2). Употребата на грунд помага да се затворят порите на разширителната фуга, за втвърдяването на повърхността и също така подобрява захващането на уплътнителя към повърхността. Нанасянето на грунд след полагането на полиетиленовата корда помага за нейното залепване към страничните ръбове и избягват трудности при нивелирането на фугата.
4. Нанесете уплътнителя ръчно или с помощта на пневматичен пистолет (виж снимка 3). Премахнете излишъка от уплътнител с шпатула и изгладете повърхността на фугата с разтвор от сапун или перилен препарат (виж снимка 4).
5. Премахнете самозалепващата се лента преди формиране на външния слой на повърхността на уплътнителя (виж снимка 5).